2023-yil 20-sentabr kuni TDTrU akademiuk litseyida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2023-yil 12-sentabrdagi 01/05-14-sonli xati ijrosi hamda “2026-yil O’zbekistonda bo’lib o’tadigan 46-Butunjahon shaxmat olimpiadasiga kompleks tayyorgarlik ko’rish hamda shaxmatni ommaviy harakatga aylantirishga oid chora-tadbirlar to’g’risida”gi PQ-150-son Qarori ijrosi bo’yicha akademik litsey o’quvchilari o’rtasida "SHAXMAT BILIMDONI" musobaqasining 2-turi yuqori kayfiyatda bo’lib o’tdi.
Musobaqa Nizom va talablari yangi tarkibdagi ishtirokchilarga tushuntirib o'tildi.
Musobaqaning 2-turida shaxmat ixlosmandlari ajoyib o’yin namoyish etdi. 2 soat davom etgan murosasiz musobaqada g’oliblar quyidagicha aniqlandi:

⭕️ ИЗ ПРОЦЕССА АКАДЕМИЧЕСКОЙ ЛИЦЕЙСКОЙ ЛИГИ «ШАХМАТ БИЛИМДОНИ» (2 ТУР)
20 сентября 2023 года состоялось исполнение письма Министерства высшего образования, науки и инноваций от 12 сентября 2023 года № 01/05-14 и «46-й 2026 год пройдет в Узбекистане» в Академическом лицее ТДТРУ – 2-й. тур конкурса «ШАХМАТ БИЛИМДОНИ» среди учащихся академического лицея в соответствии с выполнением Постановления № тур прошел в приподнятом настроении.
Новым участникам были разъяснены правила и требования конкурса.
Во 2 туре соревнований любители шахмат показали великолепную игру. Победители 2-часовой бескомпромиссной борьбы определились следующим образом: