“MAXTUMQULI – IKKI QARDOSH UCHUN ARDOQLI ADIB” tadbiri jarayonidan
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 19-fevraldagi “Buyuk turkman shoiri va mutafakkiri Maxtumquli Firog’iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash to’g’risida”gi PQ-76-sonli Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2024-yil 20-mart kuni TDTrU akademik litseyida “Maxtumquli – ikki qardosh uchun ardoqli adib” mavzusida tadbir bo'lib o'tdi.
Tadbirni YoBIBDO’ A.T.Ikromov ochib berib, Maxtumqulining bosib o’tgan hayot yo’li, ijod olami, she’r-u, g’azallarining mazmun-mohiyati xususida ma'lumot berdi.
O’quvchi-yoshlar tomonidan Maxtumquli qalamiga mansub she’r, ruboiy, g’azallar mahorat bilan ijro etildi hamda she’rlar tahlilini o’z tengdoshlari bilan o'rtoqlashdi.
Adib qalamiga mansub she’rlarning xonandalar tomonidan kuylangan variantlari o'quvchilarga taqdim etildi va madaniy hordiq chiqarishlariga imkon bo’ldi.

Из мероприятия “Махтумкули – почетный писатель для двух братьев”
В целях обеспечения исполнения постановления Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2024 года № пп-76 “о широком праздновании 300-летия со дня рождения великого туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Пираги”20 марта 2024 года в Академическом лицее ТГТрУ  состоялось мероприятие на тему “Махтумкули-почетный писатель для двух братьев”.
В мероприятии А.T.Икрамов раскрыл подробности жизненного пути Махтумкули, творчества, содержание его стихов и газелей.
Учащиеся исполнили стихи, рубаи, Газели, принадлежащие перу Махтумкули, и поделились анализом стихов со своими сверстниками.
Исполненные певцами варианты стихотворений, принадлежащих перу писателя, были представлены читателям и позволили им насладиться культурным досугом.